MDOC logo

Manchester and District Orienteering Club

Teggs Nose Evening Event
Thursday April 21st 2005
RESULTS

MDOC logo

Results | Splits
Planner's & Controller's Comments | Organiser's Comments
MDOC Home Page

Results

   Pl Name                   Age Class    Club              Time 

Blue  (33)     4.0 km  0 m   19 C            

    1 Karen Parker              W40       MDOC             43:16 
    2 P Sleigh                  M35       DEE              48:59 
    3 Chris Rhodes              M45       IND              50:24 
    4 Anthony Horn              M21       SYO              50:34 
    5 P Lambert                 M21       DEE              52:19 
    6 Mike Woods                M40       DEE              53:44 
    7 N Murphy                  M40       DEE              53:56 
    8 Andrew Addis              M50       MDOC             55:50 
    9 Dave Broatch              M45       ERYRI            56:17 
   10 Nick Price                M45       MDOC             56:44 
   11 M Bradley                 M35       DEE              57:47 
   12 Dave Mawdsley             M65       MDOC             59:31 
   13 Jonathan Hughes           M20       DEE            1:00:35 
   14 Peter Potter                        DEE            1:01:37 
   15 Juha Sipponen             M30       IND            1:01:55 
   16 Ian Farrell               M21       MDOC           1:04:03 
   17 Eero Pasanen                        IND            1:04:38 
             ------------- Blue Standard ----------------
   18 D Nevill                  M21       IND            1:07:36 
   19 Stephen Fellbaum          M45       MDOC           1:08:17 
   20 P Smith                   M35       IND            1:08:22 
   21 Steve Loom                M35       IND            1:08:55 
   22 Elizabeth Britton         W18       MDOC           1:09:48 
   23 Tom Fellbaum              M14       MDOC           1:11:00 
   24 Geoff Hollins             M50       POTOC          1:11:04 
   25 N Insall                  M21       DVO            1:12:32 
   26 Pete Owens                M45       DEE            1:14:24 
   27 John Bainbridge           M21       MDOC           1:14:28 
   28 Paul Nyland               M35       IND            1:16:05 
   29 Elizabeth Hughes          W18       DEE            1:17:06 

      Paul Rushworth                      IND                 mp 
      Heather Fellbaum          W40       MDOC                mp 
      T Keeling                 M21       OTC                 mp 
      Richard Hughes            M50       DEE                 mp 

   Pl Name                   Age Class    Club              Time 

Green  (31)    3.5 km  0 m   18 C            

    1 Andy Thornton             M45       MDOC             39:14 
    2 David McCann              M40       MDOC             50:21 
    3 Eddie Speak               M50       MDOC             52:43 
    4 Andy Black                M35       DEE              55:13 
    5 Norman Hall               M55       DEE              58:52 
    6 Martin Green              M50       MDOC             59:26 
    7 Tony Smith                M50       POTOC            59:39 
    8 Paul Nicholson            M50       DEE            1:01:32 
    9 John Nicholson            M16       DEE            1:01:59 
   10 Bob Verity                M60       DEE            1:11:15 
   11 Mike Butcher              M50       MDOC           1:11:42 
   12 Sian Calow                W40       DEE            1:11:51 
   13 D Kirschen                M45       MDOC           1:12:10 
   14 Roy Lindsell              M60       DEE            1:14:26 
   15 John Sherwood             M55       DEE            1:14:47 
   16 P D Hills                 M60       DEE            1:15:35 
             ------------- Green Standard ----------------
   17 Jane McCann               W35       MDOC           1:16:40 
   18 Bob Elmes                 M60       DEE            1:16:55 
   19 Chris Calow               M50       DEE            1:17:11 
   20 Graeme McCallum           M40       IND            1:24:55 
   21 Peter Auswtin             M40       IND            1:26:36 
   22 Peter Lancaster           M44       IND            1:34:36 
   23 Jean Rostron              W60       POTOC          1:43:42 
   24 Barry May                 M60       DEE            1:44:56 

      Elliot Malkin             M16       MDOC                mp 
      Simon Baker               M45       MDOC                mp 
      A Platts                  M45       DEE                 mp 
      J Miles                   M43       IND                 mp 
      Mike Hughes               M21       UDOC                mp 
      M Duncan                  M70       POTOC              dnf 
      Sandra Lancaster                    IND                dnf 


Light Green  (10)  3.0 km  0 m   13 C            

    1 K Baker                   W16       MDOC             54:27 
    2 S Gales                   W14       MDOC             54:28 
    3 Phillipe Kirschen         M12       MDOC           1:01:28 
    4 K Williams                W50       DVO            1:02:05 
    5 Pat Moody                 W45       DEE            1:03:16 
    6 Angela Heppenstall        W60       LOC            1:09:34 
        ------------- Light Green Standard ----------------
    7 S A Hills                 W60       DEE            1:24:47 
    8 Eleanor Owens             W14       DEE            1:40:47 

      Barbara Verity            W55       DEE                 mp 
      Irene Rhodes                        IND                dnf 

   Pl Name                   Age Class    Club              Time 

Orange  (15)   2.0 km  0 m   10 C            

    1 Alex McCann               M10       MDOC             27:29 
    2 Alan Mullock              M55       DEE              34:28 
    3 Claire Mathews            W18       IND              34:33 
    4 Helen + Naomi             W16       MDOC             34:44 
    5 Chris Ward                M11       Kings School     48:55 
    6 T Wakeham / T Gowans                Kings School     49:37 
    7 Peter Rhodes                        Kings School     51:08 
    8 Josil Rhodes                        IND            1:00:33 
            ------------- Orange Standard ----------------
    9 Sally Burgess             W45       IND            1:01:38 
   10 H Chalk / N Haavi         W21       IND            1:03:27 
   11 Issy Bell / Kate Dewhurst M11       Kings School   1:05:40 
   12 Alice Fellbaum            M12       MDOC           1:11:09 

      Robin Green               M16       MDOC                mp 
      Helena Rice               W11       St Richards        dnf 
      Irsa Imran                W11       St Richards        dnf 


Red  (4)       3.1 km  0 m   15 C            

    1 Sean Malkin               M12       MDOC             50:36 
    2 James Barker              M16       IND              52:11 
    3 Kate Cooper                         IND              54:17 
    4 L Jackson                 W35       IND            1:07:53 
              ------------- Red Standard ----------------


Yellow  (17)   1.4 km  0 m   9 C             

    1 Joshua Carroll            M10       St Richards      11:27 
    2 Pippa Hothersall          W12       MDOC             12:13 
    3 D Moores / A Quinlan                Kings School     14:29 
    4 M Anslander / L Norman              Kings School     16:03 
    5 Martin + Maeve Saunders             IND              16:26 
    6 Felicity Kimber           W14       IND              20:18 
    7 Beatrix Calow             W12       DEE              21:39 
    8 Karl Southern                       IND              22:27 
    9 Rosina Khan               W10       St Richards      23:35 
            ------------- Yellow Standard ----------------
   10 Rosie Corbett             W8        POTOC            24:43 
   11 Samantha Cooke            W8        St Richards      26:33 
   12 Mollie Heywood                      Kings School     34:47 
   13 S Winstanley / L Rowbotto           Kings School     44:25 
   14 Seam Wilson / S Bhathnaga           Kings School     46:27 
   15 Rebecca Lu                W7        St Richards    1:08:58 
   16 Shakaeka Carroll          W7        St Richards    1:09:05 

      C Simpson / B Tallents              Kings School        mp 


White  (5)     1.1 km  0 m   7 C             

    1 Thomas McCann             M8        MDOC             11:04 
    2 Mathew Fellbaum           M8        MDOC             11:21 
    3 Edward Calow              M9        DEE              12:41 
    4 Evelyn Elmes              W6        DEE              13:01 
    5 Rebecca Lu                W7        St Richards      17:37 
             ------------- White Standard ----------------

Planner - Karen Thompson
Controller - Simon Thompson

Thank you all for coming, it really makes the effort worthwhile. Standing on the top path looking South and watching (and listening) to you was a great pleasure. It was very nice to see so many youngsters and non-regulars out. You may be aware that this is the start of the summer season, which will be continued with the first of our Lyme Park events on Tuesday May 10th, we hope to see many of you there.

Thank you to Julie and Karen for their hard work organising and planning... as ever making the Controller's job easy.

There were a couple of planning issues which we should apologise for:
1) The description lists were not completed correctly. I hope you can accept that this was the right sort of event for Karen and myself to learn 'O-Cad' (the program system for map drawing and course design).
2) The great thing about O-cad is that changes can be done at the last minute. Thus the new fence which was installed within the last fortnight and mapped last Sunday. This unfortunately affected route choice on a few courses but was installed too late to re-plan.

Organiser - Julie Brook

Thanks to Karen and Simon Thompson for planning and controlling the event - I hope you all enjoyed Karen's courses. Hopefully some of you managed to find time to admire the views too, on such a lovely fine evening. Thanks also to Jim, the Teggs Nose ranger, for giving us the use of the Visitor Centre, and to all the MDOC members who helped.

In case of query, telephone 01663 745020 or email