MDOC logo

Manchester and District Orienteering Club

Bosley Cloud District Event
Sunday December 11th 2005
RESULTS

MDOC logo

Results | Splits
MDOC Home Page

Results

   Pl   Stno Name                       Age Class   YB Club                  Time 



Blue  (14)                5.3 km  190 m   19 C    

    1        Dan Parker                 M40         62 MDOC               1:07:06 
    2        Karen Parker               W40         63 MDOC               1:07:13 
    3        Steve Lang                 M21            MDOC               1:15:46 
    4        Christopher Toop           M21         73 EBOR               1:18:06 
    5        Christopher Calow          M50         52 DEE                1:30:14 
    6        Ray Humphreys              M45         59 MDOC               1:33:41 
    7        Peter Ross                 M55         47 MDOC               1:34:50 
    8        Neil Murphy                M40         61 DEE                1:35:43 
    9        Paul Jones                 M40            DEE                1:38:43 
   10        Peter Owens                M45            DEE                1:39:20 
                  ---------------- Blue Standard ----------------
   11        Colin Barret               M40            IND                1:49:06 
   12        Natasha Fellowes           W35            IND                1:49:42 

             Peter Carter               M45            NOC                     mp 
             Tony Hulme                 M55            IND                    dnf 



Green  (30)               3.1 km  115 m   13 C    

    1        Elliot Malkin              M14            MDOC                 47:16 
    2        Eddie Speak                M50         54 MDOC                 48:45 
    3        Michael Hood               M45            IND                  49:27 
    4        Tiina Uotila               W21            MDOC                 55:12 
    5        William Stead              M45         59 DEE                  56:15 
    6        Malcolm McIvor             M65         39 DEE                  56:39 
    7        Andrew Tarr                M65         62 DEE                  56:50 
    8        Nick Price                 M45         58 MDOC                 59:49 
    9        Richard Torr               M50         54 NOC                1:01:59 
   10        Ian Parfitt                M55         50 DVO                1:02:47 
   11        David Walker               M60         41 MDOC               1:06:41 
   12        Cliff Lomas                M55            MDOC               1:06:57 
   13        Bob Elmes                  M60         45 DEE                1:07:11 
   14        Jillyan Dobby              W50         51 MDOC               1:08:12 
   15        Gareth Jones               M21            MDOC               1:09:02 
   16        Joan Cumpstey              W55         48 MDOC               1:10:35 
                  ---------------- Green Standard ----------------
   17        Smith Wreglesworth         M16            IND                1:13:03 
   18        Sian Calow                 W40         61 DEE                1:14:18 
   19        Anne Whitclock             W21         94 POTOC              1:15:57 
   20        Barry May                  M60         41 DEE                1:17:20 
   21        Trevor Roberts             M55         47 MDOC               1:18:28 
   22        Brian Spoonley             M70            DEE                1:18:30 
   23        Bob Roach                  M60         43 DEE                1:19:11 
   24        Alan Heppenstall           M60            LOC                1:28:14 
   25        Karl Bescoby               M21            MDOC               1:30:32 
   26        John Bainbridge            M21         73 MDOC               1:35:35 
   27        Jack Soper                 M70         34 AIRE               1:38:23 

             Joe Worrel                 M16            MDOC                    mp 
             Fergus O'Brien             M40         62 EPOC                    mp 
             Martin Green               M50         54 MDOC                   dnf 



Light Green  (27)         2.5 km  85 m   10 C     

    1        Jonathan Dickinson         M40         63 MDOC                 41:50 
    2        Fiona Ward                 W40         63 EPOC                 47:01 
    3        James Barker/ Sean Malkin  M16            MDOC                 49:51 
    4        Michael Barratt            M12            MDOC                 51:38 
    5        Pat Moody                  W45         57 DEE                  54:19 
    6        Sue Birkinshaw             W65         37 MDOC                 54:56 
    7        Julie Brook                W55         47 MDOC                 55:11 
    8        Pat Spoonley               W65         36 DEE                  55:55 
    9        Carol Tarr                 W65            DEE                  57:40 
   10        Graham Heyes               W21            IND                1:03:32 
   11        Janette Proud              W45            MDOC               1:07:31 
   12        Kath Speak                 W45         59 MDOC               1:09:38 
   13        Nicky Toop                 W21            EBOR               1:10:41 
   14        Bridge Christen            M16            MDOC               1:12:58 
                  ---------------- Light Green Standard ----------------
   15        Susie Hall                 W65         36 HH                 1:12:59 
   16        John Bedwell               M70         31 CLOK               1:13:17 
   17        Eileen Bedwell             W70         31 CLOK               1:16:09 
   18        Naomi Grayburn             W16         90 MDOC               1:18:56 
   19        Helen Saunders             W16            MDOC               1:19:16 
   20        Elaine Sutton              W35            IND                1:22:27 
   21        Eleanor Owens              W14            DEE                1:23:22 
   22        John Whitclock             M50            POTOC              1:49:55 
   23        Ann Williams                              IND                2:07:17 

             Colin Cresswell                           IND                     mp 
             Joseph Proud               M5             MDOC                    mp 
             Darren Baker               M35            IND                     mp 
             Jen, Han, Nat                             MDOC                   dnf 



Red  (5)                  3.1 km  120 m   14 C    

    1        Steve Rawlings             M50            MDOC                 50:30 
    2        Carolyn Hindle             W9             MDOC               1:05:04 
    3        Laura Hindle               W7             MDOC               1:06:58 
                  ---------------- Red Standard ----------------
    4        Lucinda Hodges             W50            MDOC               1:18:47 
    5        Anita Gallo                W55            IND                1:55:55 



Orange  (6)               2.1 km  90 m   9 C      

    1        Alexander Dickinson        M12         93 MDOC                 33:18 
    2        William Humphreys          M12         93 MDOC                 43:11 
    3        Tom Rawlings               M14            MDOC                 45:02 
                  ---------------- Orange Standard ----------------
    4        Richard B / Peter Machin   M12            MDOC               1:07:13 
    5        Chris Ward                 M12            MDOC               1:09:46 
    6        Patrick Harden             M12            DVO                1:39:59 



Yellow  (5)               1.9 km  45 m   10 C     

    1        Beatrix Calow              W12         93 DEE                  30:51 
    2        Michael Jacb               M12            MDOC                 31:06 
    3        Emma Lloyd                 W8             IND                  42:50 
    4        Jack Lloyd                 M6             IND                  42:51 
                  ---------------- Yellow Standard ----------------

             Lizzy Hodges               W14            MDOC                    mp 



White  (3)                1.3 km  30 m   8 C      

    1        Brendan Ward-O'Brien       M9          96 EPOC                 22:57 
    2        Niall Ward-O'Brien         M12         94 EPOC                 22:59 
    3        Evelyn Elmes               W7          98 DEE                  37:58 
                  ---------------- White Standard ----------------