MDOC logo

Manchester and District Orienteering Club

The Saturday Challenge
Incorporating the 20th Annual Schools Score Championships
Brabyns Park, Marple
Saturday December 9th 2006

RESULTS

MDOC logo

Organiser - Peter Lomas

Thanks are given to the following people for their help on the day:
Julie Brook, Dave and Jane McCann, Rae Lomas, Grahame Crawshaw, Trevor Roberts(MDOC), Peter Hayes and members of staff from Fallibroome High School.
Thanks also to the planners Helen and Nick Price for their excellent courses and to Stockport MBC for the use of Brabyns Park and its facilities.

In our haste to get the results out on the day, a number of errors were made in calculating the results. Sincere apologies to those competitors affected.

30 MINUTES TIME LIMIT SCORE EVENT

PositionNameSchoolTimePointsPen.Total
Year 3 Girls
1.A.GreehanSt.Richards32m.1311010100
Year 4 Girls
1.C.HoranSt.Richards26m59130130
2.S.Casey"27m01100100
3.R.Lu"31m04110.10100
Year 5 Girls
1.T.Vella /
R.Maclaren
St.James24m12110110
2.S.SosanyaSt.Richards26m51100100
Year 6 Girls
1.S.Leopard-JamesSt.Richards29m19120120
Year 7 Girls
1.M.TruemanNew Mills28m08120120
Year 8 Girls
1.A.JacksonFallibroome29m11150150
2.A.Birtwhistle"32m1914015125
3.K.Paton"33m3414020120
Year 9 Girls
1.A.Jackson"31m3617010160
Year 10 Girls
1.C.Williams"43m5918070110
2.V.PriceWm.Hulme G.S.44m001607090

45 MINUTES TIME LIMIT SCORE EVENT

Year 11 Girls
1.K.HamiltonFallibroome48m2420020180
2.S.Wood"44m47170170
3.S.Pimblett"46m1017010160
4.S.Phythian"46m2616010150

30 MINUTES TIME LIMIT SCORE EVENT

Year 5 Boys
1.S.PruntySt.Richards30m241605155
2.T.McCannNorbury Hall26m08130130
3.I.Roberts /
J.Simpson
St.James26m37130130
4.A.Leopold-JamesSt.Richards34m1614025115
5.G.Bako"35m1012030110
Year 6 Boys
1.N.Robinson"24m10120120
2.J.Coleman"35m2715030120
3.D.Barratt"30m251205115
4.J.&S.AdamsSt.James33m1913020110
Year 7 Boys
1.A.McCannHazel Grove27m24210210
2.C.HoltFallibroome27m48140140
3.W.Preece"26m14120120
4.R.Metcalf"37m2914040100
Year 8 Boys
1.T.Horton"31m3220010190
2.S.Lloyd"27m13130130
3.A.Campbell"28m12130130
4.O.Harvey"28m50120120
5.C.Chasty"33m1914020120
6.N.Rose"33m1313020110
7.K.Kaddick"34m081202595
8.J.Mason"33m24902070
9.J.Bailey"63m4319017020

45 MINUTES TIME LIMIT SCORE EVENT

Year 9 Boys
1.S.Wearne"41m17230230
2.B.Martin"46m4624010230
3.A.Simpson"43m57220220
Year 10 Boys
1.M.Clowes"34m06240240
Year 11 Boys
1.M.Rathbone"49m1625025225
2.N.Hodgson"47m1621015195
3.D.Swan"68m52250120130

SATURDAY CHALLENGE RESULTS

YELLOW

PositionNameAge GroupClubTime
1.R.& D.Carr + 1W8/M8Ind13m30
2.G.McKeever + 1W9Queens Rd18m00
3.H.Gordon + 3W6Ind24m16
4.H.Bloor + 1M4Ind24m30
5C.Owens + 2M6Ind28m29
6.L.LuW10St.Richards33m52
7.R.WardW8Ind.42m50

LONG SCORE EVENT - 45 MINUTES TIME LIMIT

PositionNameAge GroupClubTimePtsPenTotal
1.D.McCannM40MDOC 26m23250250
2.M.GreenM50MDOC31m26250250
3.A.TongueM21MUOC31m39250250
4.D.ChambersM55DEE34m08250250
5.S.FletcherM35F.H.S. 42m04250250
6.J.McCannW40MDOC43m15250250
7.M.Wynne /
A.O'Brien
M11Ind43m04190190
8.P.O'BrianM45Ind45m571905185
9.A.WorrellW21MUOC47m0118015165
10.A.MagyaricsW40SELOC63m1725095155
 10 Points per control
5 Points penalty per minute late