MDOC logo

Manchester and District Orienteering Club

District Event at Bosley Cloud

Sunday December 16th 2007

MDOC logo

Last updated: December 23rd, 2007

Official Results

Results

   Pl Name                             Club           Age class       Time 

Blue  (38)                4.3 km  140 m   21 C    

    1 David Schorah                    SHUOC          M20            44:07 
    2 Robert Little                    SHUOC          M21            45:00 
    3 Joe Taunton                      NGOC           M20            46:52 
    4 Alex Bedwell                     MDOC           M20            50:03 
    5 Will Spain                       SHUOC          M21            53:01 
    6 Salathe Edouard                  MDOC           M40            53:31 
    7 Lucy Harris                      SHUOC          W20            54:42 
    8 David McCann                     MDOC           M40            54:43 
    9 Andrew Quickfall                 SROC           M50            59:09 
   10 Christopher Calow                DEE            M55            59:18 
   11 Tom Bedwell                      MDOC           M45          1:00:28 
   12 Henry Morgan                     POTOC          M50          1:01:18 
   13 Ray Humphreys                    MDOC           M45          1:01:47 
   14 Elizabeth Clayton                WCH            W45          1:03:41 
   15 Christopher Toop                 EBOR           M21          1:04:02 
   16 George Lamplough                 POTOC          M40          1:05:08 
   17 Tim Mallon                       MDOC           M45          1:06:11 
   18 Lee Scott                        SYO            M40          1:07:25 
   19 Lauren Ferrand                   SWOC           W18          1:08:13 
      -------------------------  Blue Standard  ------------------------
   20 Darren Baker                     DEE            M40          1:09:52 
   21 Paul Jones                       DEE            M40          1:10:57 
   22 Pete Owens                       DEE            M45          1:11:25 
   23 Geoffrey Hollins                 POTOC          M50          1:13:41 
   24 Ray Waight                       SYO            M50          1:14:29 
   25 Ian Watson                       MDOC           M60          1:16:10 
   26 Austin Farr                      POTOC          M60          1:17:37 
   27 Roy McGregor                     SROC           M40          1:19:25 
   28 Jane McCann                      MDOC           W40          1:19:46 
   29 Peter Ross                       MDOC           M60          1:20:19 
   30 Anya Crocker                     DEE            W21          1:21:03 
   31 Rachel Findlay-Robinson          DEE            W18          1:28:13 
   32 Andrew Payne                     DEE            M55          1:29:54 
   33 Nicola Toop                      EBOR           W21          1:31:37 
   34 John Bainbridge                  MDOC           M21          1:38:40 
   35 Paul Van Calster                 MDOC           M45          1:41:30 

      Phil Colville                    MDOC           M50               mp 
      Stephen Fellbaum                 MDOC           M45               mp 
      Sarah O'Neil                     NOC            W21               mp 



Green  (37)               3.0 km  125 m   18 C    

    1 Michael Hood                     SELOC          M45            51:38 
    2 John Robinson                    DEE            M55            53:48 
    3 Norman Hall                      DEE            M55            54:24 
    4 William Stead                    DEE            M45            56:50 
    5 Shaun Priestley                  MDOC           M45            57:11 
    6 Alan Mullock                     DEE            M60            58:19 
    7 Anne Whitelock                   POTOC          W21            58:38 
    8 Neil Cooper                      MDOC           M40          1:00:18 
    9 Dave Bales                       POTOC          M50          1:01:31 
   10 Pip Humphreys                    MDOC           W45          1:05:01 
   11 Jillyan Dobby                    MDOC           W55          1:05:10 
   12 John Pigott                      POTOC          M60          1:07:21 
   13 Barry Chambers                   DEE            M55          1:08:29 
   14 John Sherwood                    DEE            M60          1:10:14 
   15 Kath Speak                       MDOC           W45          1:10:54 
   16 Roy Stevenson                    SELOC          M60          1:11:32 
   17 Sian Calow                       DEE            W45          1:11:58 
   18 Simon Crocker                    DEE            M45          1:12:09 
   19 Paul Robstone                    SSOC           M16          1:12:42 
   20 Gerry Riley                      POTOC          M45          1:14:14 
   21 David Walker                     MDOC           M65          1:15:04 
   22 James Stops                      SSOC           M16          1:15:50 
      -------------------------  Green Standard  -----------------------
   23 Juliet Bentley                   SROC           W40          1:19:49 
   24 Michael Round                    DEE            M55          1:20:15 
   25 Hannah Hills                     MDOC           W16          1:20:29 
   26 Alan Heron                       SELOC          M70          1:21:10 
   27 Barbara Farr                     POTOC          W60          1:22:11 
   28 Barry Barnes                     DEE            M65          1:22:58 
   29 Jenny Mallon                     MDOC           W45          1:23:04 
   30 Elaine Sutton                    DEE            W40          1:23:59 
   31 Clive Atty                       SELOC          M55          1:25:10 
   32 Marie Roberts                    MDOC           W45          1:34:44 
   33 Alan Heppenstall                 LOC            M65          1:35:28 
   34 Tony Mason                       MDOC           M45          2:00:01 

      Beatrix Calow                    DEE            W14               mp 
      Bob Elmes                        DEE            M60               mp 
      Sophie Wood                      MDOC           W40               mp 



Light Green  (27)         2.9 km  70 m   11 C     

    1 Paul Smith                       MDOC           M40            47:18 
    2 Oliver Williams                  SSOC           M12            51:23 
    3 Mike Butcher                     MDOC           M55            57:14 
    4 Marian Denham                    POTOC          W60            57:58 
    5 Zanthe Wray                      SHUOC          W20          1:03:32 
    6 Frances Heron                    SELOC          W65          1:07:22 
    7 Meg Owens                        DEE            W45          1:08:40 
    8 Nicholas Priestley               MDOC           M14          1:09:02 
    9 Lorraine Jackson                 MDOC           W40          1:09:09 
   10 Michael Jacob                    MDOC           M14          1:10:44 
   11 Karl Southern                    IND            M11          1:14:52 
   12 John Whitelock                   POTOC          M55          1:22:03 
   13 Dave Sparks                      POTOC          M60          1:24:55 
   14 Joan Arnold                      SELOC          W65          1:25:19 
      ----------------------  Light Green Standard  --------------------
   15 Jean Rostron                     POTOC          W65          1:32:26 
   16 Terrence Deighton                POTOC          M75          1:34:05 
   17 Brenda Morgan                    POTOC          W60          1:43:39 
   18 Mavis Bailey                     POTOC          W60          1:44:04 
   19 Jeff Dean                        IND            M21          1:47:23 
   20 Helen Sloman                     IND            W21          1:47:29 
   21 Max Hutchins + Tom Faulkner      SSOC           M14          1:49:39 

      Phil Ellis                       SELOC          M55               mp 
      Angela Heppenstall               LOC            W65               mp 
      Rebecca Humphreys                MDOC           W12               mp 
      Julie Bedwell                    MDOC           W45               mp 
      Susan Findlay-Robinson           DEE            W50               mp 
      Sam Bourne                       SSOC           M16              dnf 



Orange  (16)              1.8 km  40 m   11 C     

    1 Rob Ellis                        SSOC           M14            27:24 
    2 Andy Cooper                      IND            M40            34:53 
    3 Pippa Hothersall                 MDOC           W16            41:15 
    4 Pat Moody                        DEE            W50            41:26 
    5 Graham Malkin                    MDOC           M50            41:47 
    6 Edward Calow                     DEE            M12            44:13 
    7 Tom McCann                       MDOC           M10            47:33 
    8 Sophie Barnett                   MDOC           W21            53:04 
      ------------------------  Orange Standard  -----------------------
    9 Romane Salathe                   MDOC           W12            53:49 
   10 Peter Riley                      POTOC          M12            57:21 
   11 Nick Sparkes                     SSOC           M14          1:00:35 
   12 Pippa Mallon                     MDOC           W14          1:05:14 
   13 David Browning + 1               DEE            M8           1:10:47 
   14 Pamela Hartley                   IND            W50          1:42:29 

      Natalie Spooner                  POTOC          W16               mp 
      Jonathan Emery                   MDOC           M12               mp 



Yellow  (2)               1.5 km  40 m   9 C      

    1 Tom Gould                        SSOC           M12            20:00 
      ------------------------  Yellow Standard  -----------------------

      Robin D`Arcy                     SSOC           M14               mp 



White  (5)                1.0 km  20 m   8 C      

    1 Tim Cooper                       IND            M8              9:22 
    2 Evelyn Elmes                     DEE            W10            11:19 
    3 Ellie Bales                      POTOC          W10            19:48 
    4 Ben Martland                     MDOC           M8             20:38 
      -------------------------  White Standard  -----------------------

      Rosie Martland                   MDOC           W10              dnf 

Back to top