...return to index

Orange

Splits

2.975km

Pos Name Club Age Class Time
1st Thomas Screen   M35 17:42
2nd Simon Barber   M45 24:52
3rd Jack Leach MDOC M55 25:26
4th Neil Barton SELOC M21 28:21
5th Graham Phythian MDOC M60 54:51
mp Harry Coleshill CHEADLE HULME SCHOOL M14 24:06
mp Ben Martland MDOC M14 29:18

Yellow

Splits

2.200km

Pos Name Club Age Class Time
1st Andrew Giddis DEE M14 17:28
2nd Emma Giddis DEE W12 24:35
3rd Jennifer Gibbs MDOC W60 28:56
4th Laura Thomson   W18 31:47

White

Splits

1.800km

Pos Name Club Age Class Time

Prologue

Splits

3.000km

Pos Name Club Age Class Time
1st David Alcock AIRE M35 14:15
2nd Thomas Fellbaum MDOC M20 14:30
3rd Tom Horton MDOC M20 14:34
4th Stephen Lang MDOC M40 14:53
5th Liam Corner MDOC M40 15:03
6th Trevor Hindle MDOC M45 15:56
7th Craig Thompson FVO M18 16:05
8th Christophe Pige   M40 16:37
9th Chris Adams LOK M40 16:46
10th Heather Fellbaum MDOC W45 17:25
11th Clive Giddis DEE M45 17:44
12th Mike Smithard DEE M60 17:51
13th Matthew Fellbaum MDOC M14 18:33
14th Lee Scott SYO M45 18:42
15th Mark Thomson FVO M45 18:47
16th Tim Martland MDOC M45 18:50
17th Laura Hindle MDOC W14 19:06
18th Derek Fryer LOC M55 19:09
19th Andrew Payne DEE M60 19:26
20th Paul Clifford MDOC M50 19:30
21st Stephen Fellbaum MDOC M50 19:31
22nd Elizabeth Britton MDOC W21 19:51
23rd= Chris Rostron MDOC M65 20:01
23rd= Rebecca Glen MDOC W35 20:01
25th= Carolyn Hindle MDOC W16 20:16
25th= Jane Campbell DEE W55 20:16
27th Alison Fryer UMOC W21 20:55
28th Paul Watson MDOC M35 21:32
29th Jean Lochhead EPOC W65 21:49
30th Peter Lomas MDOC M70 22:05
31st David Mawdsley MDOC M70 22:21
32nd Andrew Gregory MDOC M75 22:30
33rd River Edis-Smith GMOA M14 24:04
34th Guy Goodair EPOC M75 24:19
35th Pauline Smithard DEE W55 24:51
36th Bob Elmes DEE M65 24:55
37th Jean Payne DEE W55 26:03
38th Brian Robinson   M65 27:11
39th Rosie Martland MDOC W16 28:25
40th Judith Goodair EPOC W70 29:08
41st Jackie Page EPOC W60 30:11
42nd Ruth Robinson   W60 40:01
43rd Edward Belfield   M12 72:34
44th William Wakefield   M9 72:36
45th Sarah Belfield   W12 72:56
46th Samual Wakefield   M6 73:24

Sprint Final

Splits

2.400km

Pos Name Club Age Class Time Controls, in order visited
1st Thomas Fellbaum MDOC M20 12:26 101, 102, 103, 107, 108, 103, 104, 105, 106, 103, 109, 112, 113, 109, 110, 111, 109, 114
2nd David Alcock AIRE M35 13:24 101, 102, 103, 104, 105, 106, 103, 107, 108, 103, 109, 110, 111, 109, 112, 113, 109, 114
3rd Liam Corner MDOC M40 13:32 101, 102, 103, 104, 105, 106, 103, 107, 108, 103, 109, 110, 111, 109, 112, 113, 109, 114
4th Stephen Lang MDOC M40 13:33 101, 102, 103, 107, 108, 103, 104, 105, 106, 103, 109, 110, 111, 109, 112, 113, 109, 114
5th Tom Horton MDOC M20 14:03 101, 102, 103, 104, 105, 106, 103, 107, 108, 103, 109, 112, 113, 109, 110, 111, 109, 114
6th Mark Thomson FVO M45 15:43 101, 102, 103, 107, 108, 103, 104, 105, 106, 103, 109, 112, 113, 109, 110, 111, 109, 114
7th= Christophe Pige   M40 15:48 101, 102, 103, 107, 108, 103, 104, 105, 106, 103, 109, 110, 111, 109, 112, 113, 109, 114
7th= Matthew Fellbaum MDOC M14 15:48 101, 102, 103, 107, 108, 103, 104, 105, 106, 103, 109, 110, 111, 109, 112, 113, 109, 114
9th Craig Thomson FVO M18 16:00 101, 102, 103, 104, 105, 106, 103, 107, 108, 103, 109, 112, 113, 109, 110, 111, 109, 114
10th Lee Scott SYO M45 16:07 101, 102, 103, 104, 105, 106, 103, 107, 108, 103, 109, 110, 111, 109, 112, 113, 109, 114
11th Mike Smithard DEE M60 16:27 101, 102, 103, 104, 105, 106, 103, 107, 108, 103, 109, 112, 113, 109, 110, 111, 109, 114
12th Clive Giddis DEE M45 16:53 101, 102, 103, 107, 108, 103, 104, 105, 106, 103, 109, 112, 113, 109, 110, 111, 109, 114
13th Chris Adams LOK M40 17:07 101, 102, 103, 104, 105, 106, 103, 107, 108, 103, 109, 110, 111, 109, 112, 113, 109, 114
14th Derek Fryer LOC M55 17:13 101, 102, 103, 107, 108, 103, 104, 105, 106, 103, 109, 110, 111, 109, 112, 113, 109, 114
15th Tim Martland MDOC M45 17:15 101, 102, 103, 104, 105, 106, 103, 107, 108, 103, 109, 112, 113, 109, 110, 111, 109, 114
16th Chris Rostron MDOC M65 17:30 101, 102, 103, 104, 105, 106, 103, 107, 108, 103, 109, 110, 111, 109, 112, 113, 109, 114
17th Paul Watson MDOC M35 17:42 101, 102, 103, 107, 108, 103, 104, 105, 106, 103, 109, 112, 113, 109, 110, 111, 109, 114
18th Elizabeth Britton MDOC W21 17:49 101, 102, 103, 107, 108, 103, 104, 105, 106, 103, 109, 110, 111, 109, 112, 113, 109, 114
19th Paul Clifford MDOC M50 18:17 101, 102, 103, 107, 108, 103, 104, 105, 106, 103, 109, 112, 113, 109, 110, 111, 109, 114
20th Trevor Hindle MDOC M45 18:28 101, 102, 103, 107, 108, 103, 104, 105, 106, 103, 109, 112, 113, 109, 110, 111, 109, 114
21st Alison Fryer UMOC W21 18:30 101, 102, 103, 104, 105, 106, 103, 107, 108, 103, 109, 110, 111, 109, 112, 113, 109, 114
22nd Stephen Fellbaum MDOC M50 18:35 101, 102, 103, 104, 105, 106, 103, 107, 108, 103, 109, 112, 113, 109, 110, 111, 109, 114
23rd Andrew Payne DEE M60 18:50 101, 102, 103, 104, 105, 106, 103, 107, 108, 103, 109, 110, 111, 109, 112, 113, 109, 114
24th Carolyn Hindle MDOC W16 19:12 101, 102, 103, 104, 105, 106, 103, 107, 108, 103, 109, 112, 113, 109, 110, 111, 109, 114
25th Rebecca Glen MDOC W35 19:28 101, 102, 103, 107, 108, 103, 104, 105, 106, 103, 109, 112, 113, 109, 110, 111, 109, 114
26th Jane Campbell DEE W55 19:44 101, 102, 103, 107, 108, 103, 104, 105, 106, 103, 109, 110, 111, 109, 112, 113, 109, 114
27th Trevor Roberts MDOC M65 20:06 101, 102, 103, 104, 105, 106, 103, 107, 108, 103, 109, 110, 111, 109, 112, 113, 109, 114
28th Jean Lochhead EPOC W65 21:11 101, 102, 103, 104, 105, 106, 103, 107, 108, 103, 109, 112, 113, 109, 110, 111, 109, 114
29th Andrew Gregory MDOC M75 21:28 101, 102, 103, 104, 105, 106, 103, 107, 108, 103, 109, 110, 111, 109, 112, 113, 109, 114
30th= Jean Payne DEE W55 24:13 101, 102, 103, 107, 108, 103, 104, 105, 106, 103, 109, 112, 113, 109, 110, 111, 109, 114
30th= Pauline Smithard DEE W55 24:13 101, 102, 103, 107, 108, 103, 104, 105, 106, 103, 109, 110, 111, 109, 112, 113, 109, 114
32nd Bob Elmes DEE M65 25:41 101, 102, 103, 104, 105, 106, 103, 107, 108, 103, 109, 110, 111, 109, 112, 113, 109, 114
33rd Peter Lomas MDOC M70 26:02 101, 102, 103, 107, 108, 103, 104, 105, 106, 103, 109, 110, 111, 109, 112, 113, 109, 114
34th Jackie Page EPOC W60 27:05 101, 102, 103, 107, 108, 103, 104, 105, 106, 103, 109, 112, 113, 109, 110, 111, 109, 114
35th Judith Goodair EPOC W70 27:21 101, 102, 103, 107, 108, 103, 104, 105, 106, 103, 109, 110, 111, 109, 112, 113, 109, 114
36th River Edis-Smith MDOC M14 35:44 101, 102, 103, 107, 108, 103, 104, 105, 106, 103, 109, 112, 113, 109, 110, 111, 109, 114
37th Brian Robinson   M65 37:55 101, 102, 103, 104, 105, 106, 103, 107, 108, 103, 109, 112, 113, 109, 110, 111, 109, 114
mp Guy Goodair EPOC M75 24:01 101, 102, 103, 104, 105, 106, 103, 107, 108, 103, 109, 112, 109, 110, 111, 109, 114

Sprint short final

Splits

1.350km

Pos Name Club Age Class Time
1st Martin Green MDOC M55 11:34
2nd Laura Hindle MDOC W14 12:28
3rd David Mawdsley MDOC M70 14:08
4th Ruth Robinson   W60 50:26

Combined

Pos Name Club Age Class Time
1st Thomas Fellbaum MDOC M20 26:56
2nd David Alcock AIRE M35 27:39
3rd Stephen Lang MDOC M40 28:26
4th Liam Corner MDOC M40 28:35
5th Tom Horton MDOC M20 28:37
6th Craig Thompson FVO M18 32:05
7th Christophe Pige   M40 32:25
8th Chris Adams LOK M40 33:53
9th Mike Smithard DEE M60 34:18
10th Matthew Fellbaum MDOC M14 34:21
11th Trevor Hindle MDOC M45 34:24
12th Mark Thomson FVO M45 34:30
13th Clive Giddis DEE M45 34:37
14th Lee Scott SYO M45 34:49
15th Tim Martland MDOC M45 36:05
16th Derek Fryer LOC M55 36:22
17th Chris Rostron MDOC M65 37:31
18th Elizabeth Britton MDOC W21 37:40
19th Paul Clifford MDOC M50 37:47
20th Stephen Fellbaum MDOC M50 38:06
21st Andrew Payne DEE M60 38:16
22nd Paul Watson MDOC M35 39:14
23rd Alison Fryer UMOC W21 39:25
24th Carolyn Hindle MDOC W16 39:28
25th Rebecca Glen MDOC W35 39:29
26th Jane Campbell DEE W55 40:00
27th Jean Lochhead EPOC W65 43:00
28th Andrew Gregory MDOC M75 43:58
29th Peter Lomas MDOC M70 48:07
30th Pauline Smithard DEE W55 49:04
31st Jean Payne DEE W55 50:16
32nd Bob Elmes DEE M65 50:36
33rd Judith Goodair EPOC W70 56:29
34th Jackie Page EPOC W60 57:16
35th River Edis-Smith GMOA M14 59:48
36th Brian Robinson   M65 65:06
mp Guy Goodair EPOC M75 48:20

Combined - Short

1st Laura Hindle MDOC W14 31:34
2nd David Mawdsley MDOC M70 36:29
3rd Ruth Robinson   W60 90:27