...return to mdoc home page

Blue

Splits

5.4km 260m

Pos Name Club Age Class Time
1st Olly Williams DEE M18 39:12
2nd Alistair Thornton MDOC M16 44:24
3rd Alex McCann MDOC M18 46:25
4th Daniel Parker BL M50 51:12
5th Steve Dempsey MDOC M45 52:42
6th Andy Sykes DVO M45 53:39
7th Karen Parker BL W45 55:57
8th Roger Bryant MDOC M20 57:06
9th David McCann MDOC M45 59:53
10th Jonathan Hughes DEE M21 60:25
11th Richard Mott   M40 63:51
12th John Kewley MDOC M45 64:39
13th Trevor Hindle MDOC M45 64:47
14th Lee Scott SYO M45 65:04
15th Norman Hall DEE M60 67:51
16th Chris Rostron MDOC M65 68:20
17th Tom McCann MDOC M16 68:36
18th= Michael Woods DEE M55 68:42
18th= Mark Jesson PFO M45 68:42
20th Michael Hood SELOC M50 69:43
21st Simon Coppock DEE M50 70:03
22nd Pete Owens DEE M50 73:09
23rd= martin smith   M55 73:51
23rd= Ray Humphreys MDOC M50 73:51
25th Malcolm Fowler   M45 75:41
26th Paul Shannon DEE M50 75:47
27th Simon Proud MDOC M50 76:52
28th Andrew Payne DEE M60 80:12
29th Jane McCann MDOC W45 85:24
30th Julie Laverock   W40 88:15
31st Sian Calow DEE W50 95:08
32nd Rebecca Perring DVO W45 102:15
33rd Phil Young SYO M60 109:06
m18-22 Barry Searle   M45 79:44

Green

Splits

4.1km 240m

Pos Name Club Age Class Time
1st Paul Jones DEE M45 50:07
2nd Graham Sutton DEE M55 55:02
3rd Elizabeth Hughes DEE W21 56:44
4th Nick Stafford DEE M40 57:13
5th Will Meredith GOYT VALLEY   58:20
6th Pat Moody DEE W55 59:14
7th Jonathan Emery MDOC M18 59:19
8th Mark Pilling   M35 59:35
9th Paul Clifford MDOC M50 59:55
10th Richard Hughes DEE M55 61:30
11th Khem Sattaur DVO M18 62:01
12th Trevor Roberts MDOC M65 64:15
13th Laura Hindle MDOC W14 64:43
14th Evelyn Elmes DEE W14 64:47
15th R Griffin MDOC M40 66:02
16th Helen Elmes DEE W18 66:33
17th Kate Bryant MDOC W55 66:44
18th Kath Speak MDOC W50 67:33
19th Denis Murphy DEE M65 67:40
20th Helen Clayton WCH W21 68:14
21st Stephen Round SELOC M60 68:46
22nd Anton Petho MDOC M18 69:14
23rd Bob Elmes DEE M65 69:21
24th Alan Mullock DEE M65 69:59
25th Clare Griffin MDOC W35 70:00
26th John Sherwood DEE M65 75:10
27th Peter Hills DEE M65 76:16
28th Chris Morrow IND M21 77:30
29th Steve Nicholls MDOC M55 78:40
30th Jane Walker-Cull MDOC W55 86:46
31st Tim Murphy DEE M55 88:10
32nd Andrew Nielsen   M45 89:06
33rd Peter Lomas MDOC M70 89:38
34th Neil Laidlaw MDOC M50 90:28
35th Barry Barnes DEE M70 92:09
36th Chas Browning DEE M50 92:39
37th Kevin Garner DVO M60 103:51
38th Valerie Partington SYO W50 109:20
39th Anne Hurrell DEE W55 121:42

Short Green

Splits

2.5km 150m

Pos Name Club Age Class Time
1st Jillyan Dobby MDOC W60 39:36
2nd James Shillcock   M19 41:06
3rd Ro Cole DVO W50 41:32
4th Jean Payne DEE W55 44:12
5th Stephen Beresford MDOC M60 47:59
6th Reg Simpson DEE M60 48:47
7th Peter Yoxall POTOC M65 49:43
8th Jan Ellis MDOC W60 51:45
9th James Smith DEE M65 57:23
10th Susan Allard DVO W45 60:15
11th Sue Sherwood DEE W60 63:13
12th Margaret Murphy DEE W65 63:16
13th Jean Rostron POTOC W70 65:16
14th Sue Birkinshaw MDOC W75 72:11
15th John Mills DEE M65 76:35
16th Ross Crook IND M55 91:21
17th Sheila Hills DEE W65 102:39
m3-11 Margaret Gregory MDOC W70 42:00
m8 Geoff Woolfenden DEE M55 74:22

Light Green

Splits

3.4km 160m

Pos Name Club Age Class Time
1st Louis Forshaw-Perring DVO M14 36:04
2nd Matthew Fellbaum MDOC M14 36:06
3rd Lauren McNeil MDOC W14 46:21
4th Chris Kirkham MDOC M65 50:03
5th James McCann MDOC M12 52:48
6th David Henderson   M45 53:09
7th Clare Parker   W21 53:40
8th Karen Peach DVO W40 55:57
9th Lorraine Jackson DVO W45 56:18
10th Kirsten Williams DVO W55 56:23
11th Rebecca Glen MDOC W35 58:08
12th Edward Thompson MDOC M14 58:15
13th Joe Uprichard DVO M14 61:33
14th Leo Hodekins   M21 69:25
15th Gordon Pepper   M40 70:04
16th Richard Gibbs MDOC M60 70:37
17th Stephanie Duensing   W21 71:21
18th Peter Hayes FALLIBROOME M55 78:40
19th Carmel Burke   W40 85:54
20th Trevor Longman MACC HARRIERS M60 87:58
21st Clare Hodgson IND W21 90:37
22nd Ken Hastings MDOC M50 102:58
m5-9 rtd Stephen Hurrell DEE M55  
m5 m13 Sam Amey FALLIBROOME M14 71:09

Orange

Splits

3.1km 130m

Pos Name Club Age Class Time
1st Ian Williams DEE M50 38:37
2nd Ben Heginbotham FALLIBROOME M12 44:08
3rd Josh Dixon FALLIBROOME M12 44:14
4th Rhys Bower MDOC M13 45:11
5th Pippa Wyer FALLIBROOME W12 45:17
6th Gary Hodgkins   M50 47:20
7th Finn Chapman FALLIBROOME   48:02
8th Charlie Jordan FALLIBROOME M12 48:56
9th Michael Naismith MDOC M12 68:07
10th Samuel Thompson   M8 88:37
m4-6 rtd Emily Smith FALLIBROOME W12  
m7-10 m12-14 Ben Amey FALLIBROOME M14 66:45
m10 m14 Elizabeth Pilling   W21 99:37

Yellow

Splits

1.8km 85m

Pos Name Club Age Class Time
1st Ben Dempsey MDOC M10 16:01
2nd Nathanael Hopton   M12 17:04
3rd Oliver Dent DVO M12 17:18
4th Yasir Al-Shabibi MDOC M13 19:47
5th Adam Bir KINGS M12 20:23
6th Gordon Nicoll MDOC M11 20:28
7th Joseph O'Donnan FALLIBROOME M14 26:31
8th Natalie Lancaster   W21 27:30
9th Ant Gibbons FALLIBROOME M14 30:00
10th Pedro Felippe FALLIBROOME M14 30:11
11th Alex Wild FALLIBROOME M12 30:13
12th T Jackson MDOC M13 31:19
13th Jennifer Gibbs MDOC W60 34:19

White

Splits

1.5km 85m

Pos Name Club Age Class Time
1st Monika Dent DVO W10 15:09
2nd Finlay Pettie+1   M5 15:21
3rd Elijas Rostron++   M3 30:40

Terrain TT

Splits

4km

Pos Name Club Age Class Time
1st Tom Horton MDOC M20 21:54
2nd Malcolm Fowler   M45 21:56
3rd Alistair Thornton MDOC M16 22:35
4th Alex McCann MDOC M18 24:52
5th Dale Unwin     25:56
6th Lauren McNeil MDOC W14 26:06
7th George Moss MACC HARRIERS M13 27:56
8th Andrew Mcevoy MACC HARRIERS   28:54
9th Mike Greenwood GRAMP M50 28:55
10th Vicky Thornton MDOC W50 28:57
11th Anne O'Kearney   W45 30:33
12th PhilipBarnes MACC HARRIERS   31:29
13th Matthew Fellbaum MDOC M14 31:35
14th Tom Horsfield   M20 32:57
15th Stephen Fellbaum MDOC M50 34:37
16th Alice Fellbaum MDOC W20 36:54
17th Heather Fellbaum MDOC W45 38:28
18th Allen Bunyan MACC HARRIERS M13 39:42
19th Gemma Manley MDOC W20 40:34
20th Nancy Bunyan MACC HARRIERS W47 43:49