...return to index

Brown

Splits

7.0km 270m

Pos Name Club Age Class Time
1st Nick Taylor   M21 56:04
2nd Iain Embrey OD M21 58:54
3rd Ed Nicholas AROS M21 61:37
4th Joe Taunton NGOC M21 62:22
5th Alistair Thornton MDOC M16 67:27
6th Alastair Mackenzie CLOK M50 68:51
7th Liam Corner MDOC M40 69:05
8th Jim Trueman MDOC M45 70:40
9th John Embrey HOC M50 70:48
10th Paul Addison DVO M55 72:22
11th Kevin Lomas NOC M55 72:51
12th Adam Bradbury SYO M20 73:55
13th Martin Reinhard OLNORSKA M20 74:46
14th Martin Pigott POTOC M35 76:12
15th Paul Murgatroyd LOG M45 76:23
16th Paul Bradbury SYO M55 80:16
17th Robert Farrington HOC M21 83:00
18th Graham Johnson DVO M55 84:10
19th Trevor Hindle MDOC M45 85:12
20th Kerstin Leslie SOLWAY W21 85:20
21st David Vincent DVO M50 89:25
22nd David Thomas WCH M50 91:12
23rd Dan Riley MDOC M35 93:44
24th Helen Chiswell DVO W35 95:33
25th Martin Smith   M55 97:59
26th Andrew Rowe POTOC M35 101:29
27th Philip Cooper SOC M65 101:49
28th Helen Lloyd NOR W50 106:48
29th Rebecca Perring DVO W45 138:16
m5 Mark Burley BOK M21 85:31
w3 Tim Cairns DVO M45 142:47

Blue

Splits

5.3km 240m

Pos Name Club Age Class Time
1st Jeremy Edwards SN M35 46:36
2nd Paul Taylor EPOC M45 50:44
3rd Mikhail Gryaznevich TVOC M55 53:54
4th Andis Celinskis AIRE M21 57:08
5th Richard Parkin DVO M40 60:22
6th Andy Emmerson OD M55 61:16
7th Andrew Middleton DVO M60 62:41
8th Simon Elliott NOC M55 63:49
9th Lee Scott SYO M45 64:32
10th Bill Hanley SYO M55 65:08
11th Tom McCann MDOC M16 65:27
12th Ian Farrell MDOC M21 66:00
13th John Simmons BOK M60 66:44
14th Stephen Bingham MDOC M50 67:42
15th Dave Bales POTOC M55 68:39
16th Amanda Crawshaw EPOC W40 69:12
17th Peter Carter NOC M55 70:21
18th Simon Proud MDOC M50 70:27
19th Tim Hargreaves IND M55 70:47
20th= John Mather LOG M40 70:48
20th= Carolyn Hindle MDOC W16 70:48
22nd= Keith Downing SMOC M55 72:09
22nd= Paul Armstrong DVO M55 72:09
24th Chris Stott IND M50 72:53
25th Matthew Fellbaum MDOC M14 73:03
26th David Hargreaves SROC M60 73:52
27th Chris Rostron MDOC M65 74:29
28th Gary Mills TVOC M55 74:35
29th Peter Ross MDOC M65 74:40
30th Peter Bream MDOC M45 76:44
31st Guy Seaman SYO M60 77:07
32nd Keith Roberts NOC M50 77:16
33rd Matt White LEI M45 77:31
34th Jane McCann MDOC W45 80:06
35th James Stott MDOC M16 80:34
36th Heather Fellbaum MDOC W45 80:43
37th Stephen Searle NOR M60 82:43
38th Derek Gale DVO M65 83:19
39th David Pettit DVO M21 84:10
40th Stephen Restorick CLOK M55 84:53
41st Sian Calow DEE W50 88:32
42nd Ali Lea BAOC W35 89:38
43rd Neil Croasdell EPOC M60 89:57
44th Robert Harrison IND M45 90:34
45th The Barleymo's   M45 90:40
46th John Ward OD M65 92:58
47th Linda Hayles EPOC W55 95:01
48th John Williamson MDOC M50 98:50
49th Hazel Hindle MDOC W45 99:56
50th Nigel Rose IND M50 109:19
51st Sally Haycock WRE W35 112:21
52nd Jacqueline Embrey HOC W50 119:01
53rd Sally Dipple DVO W55 156:03
54th Susan Allard DVO W45 168:00
m5 Roger Goddard FVO M35 45:09
w11 Ian Couch EPOC M65 72:51
m10 Gerry Spalton OD M65 88:49

Green

Splits

3.2km 110m

Pos Name Club Age Class Time
1st Pippa Dakin SYO W14 38:59
2nd David Booker NOC M55 42:28
3rd Martin Green MDOC M55 42:37
n/c Rhys Roberts NOC M21 44:40
4th Doug Dickinson DVO M65 45:02
5th Jamie Scott SOLWAY M21 46:38
6th Julie Couch EPOC W50 47:39
7th Colin Drury SYO M65 48:25
8th Eddie Speak MDOC M55 48:37
9th John Bennison COBOC M65 48:47
10th Robert Verity DEE M70 49:23
11th Alison Simmons BOK W55 50:56
12th Alan Poxon MDOC M55 51:45
13th David Mawdsley MDOC M70 53:17
14th Marcia Bradbury SYO W55 54:16
15th Louis Forshaw-Perring DVO M14 54:18
16th Paul Hudson NOC M50 54:55
17th Val Johnson DVO W50 55:19
18th Ian Watson MDOC M65 56:00
19th Elizabeth Bales POTOC W50 57:19
20th Kate Bryant MDOC W55 58:34
21st Austin Farr POTOC M65 58:43
22nd Laura Hindle MDOC W14 59:14
23rd Julia Simpson MDOC W45 60:46
24th Jillyan Dobby MDOC W60 60:59
25th Judith Holt DVO W60 61:02
26th Andrew Gregory MDOC M75 61:11
27th Laura Kenny DVO W21 62:02
28th Keith Sykes EPOC M65 62:24
29th Jeff Haycock WRE M70 62:27
30th John Shaw SMOC M60 62:30
31st River Edis-Smith MDOC M14 62:39
32nd Pat Moody DEE W55 62:54
33rd= Paul Jackson EPOC M65 63:28
33rd= Derek Turner WRE M70 63:28
35th John Padget DEE M65 63:44
36th Michelle Riley MDOC W21 63:59
37th Ronald Williams DEE M75 65:41
38th Jill Gorvett SYO W60 66:07
39th Geoffrey Millan MDOC M65 66:47
40th Christine Elliott NOC W50 67:07
41st Helen Elmes DEE W18 68:28
42nd Jill Emmerson OD W45 69:05
43rd Gill Harrington SYO W50 69:41
44th Garry Langston WCH M70 70:02
45th Ian Parfitt DVO M60 70:27
46th Barbara Farr POTOC W65 70:57
47th John Pigott POTOC M65 71:23
48th Allan Darwell BOK M60 71:46
49th Jan Ellis MDOC W60 73:18
50th Chris Kirkham MDOC M65 73:39
51st Michael Cranny +1 AIRE M35 74:01
52nd Clare Fletcher BOK W70 74:45
53rd Mike Bateson IND M40 76:09
54th Jane Walker-Cull MDOC W55 76:57
55th Mike Fairburn PFO M70 76:59
56th Barry Barnes DEE M70 81:03
57th Bob Elmes DEE M65 82:22
58th Caroline Mackenzie CLOK W45 83:05
59th Alison Doyle MDOC W60 84:02
60th Peter Edwards DEE M75 84:32
61st Maria Roberts NOC W45 86:30
62nd Joe Uprichard DVO M14 89:49
63rd Rosie Shaw SMOC W60 90:47
64th Ann Harris SMOC W55 94:51
m2 Marie Gibbs AIRE W35 57:41
w6 David Cooke NOC M60 65:48

Short Green

Splits

2.1km 70m

Pos Name Club Age Class Time
1st Ali Kempson TVOC W45 40:08
2nd Stephen Beresford MDOC M60 44:58
3rd Frances Heron SELOC W70 49:24
4th Brian Spoonley DEE M75 51:28
5th David Parkin DVO M75 52:03
6th Sue Birkinshaw MDOC W75 54:41
7th Kirsten Williams DVO W55 55:35
8th Christine Middleton DVO W65 57:17
9th John Woodall NOC M70 58:53
10th Richard Gibbs MDOC M60 59:46
11th Jen Gale DVO W65 61:17
12th David Walker MDOC M70 62:36
13th Alan Heron SELOC M75 64:49
14th Julie Brook MDOC W65 64:58
15th Jill Barnes DEE W60 69:29
16th Jane Jefferson IND W50 72:00
17th Pat Spoonley DEE W75 76:08
18th Margaret Gregory MDOC W70 96:58

Light Green

Splits

2.8km 115m

Pos Name Club Age Class Time
n/c Tom Gittins     38:52
1st Joe Uprichard DVO M14 39:21
2nd Mark Dakin   M50 44:52
3rd Jacky Dakin   W50 45:13
4th Dominic Dakin SYO M12 50:15
5th Alex Robinson DEE M14 58:57
6th Andy Bolger IND M55 64:18
7th Luca Conte   M40 66:45
8th Kristin Manor   W35 66:50
9th= Alison Holt GLOSSOPDALE HARRRIERS W45 73:15
9th= Lindsay Palmer GLOSSOPDALE HARRIERS W45 73:15
11th Rebecca Thompson GLOSSOPDALE HARRIERS W45 73:43
12th Eliza Bolger IND W21 160:34
rtd Les Heaton IND    

Orange

Splits

2.4km 90m

Pos Name Club Age Class Time
1st Karen Hillary   W21 33:06
2nd Ellie Bales POTOC W12 45:22
3rd Tom Gittins MDOC M16 57:56
4th Holly White LEI W14 58:43
5th Ann & Alan Brown NGOC W55 72:48
6th Radina Gibb + 1   W12 80:01
7th Sylvia Rowe POTOC W65 90:49

Yellow

Splits

2.2km 60m

Pos Name Club Age Class Time
1st Alex Gibb   M14 23:15
2nd Helen Price MDOC W50 24:59
3rd Benjamin Mather LOG M10 27:53
4th Ruth Cox   W35 29:48
5th Jennie Gibb + 1   W10 40:17
6th Bethan Robinson + 2 IND W7 44:52
7th Elijas Rostron IND M3 58:22
8th Will McMillan IND M4 58:36

White

Splits

1.8km 60m

Pos Name Club Age Class Time
1st Sam Crawshaw EPOC M10 14:45
2nd Max Whittaker MGS M12 17:33
3rd Alex Crawshaw EPOC W10 18:45
4th Hannah Mather LOG W6 34:33
5th Rhiannon Lewis IND W10 34:39
6th Sarah Lewis IND W40 36:07
7th Sarah Green   W10 36:16
8th Bryn Lewis IND M10 41:09
9th Zoe Whittaker ST CHRISTOPHERS RC SCHOOL W8 44:54
10th Jack Riley MDOC M10 50:26
11th Lily Riley MDOC W10 50:28
12th Marvin Gibbs + 1 MARVOC M5 64:56
m1 Fiona Dunbar   W45 36:11