Results for Lyme Evening - 24-May-2018 - Provisional

...return to index

Course Results

Blue

Results

6.2km 200m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Matthew Fellbaum EUOC M20 35:54  
2nd Richard Robinson NOC M35 36:42 +0:48
3rd Mark Burley MDOC M21 43:58 +8:04
4th Richard Hunt BOF M45 44:23 +8:29
5th Andrew Stimson MDOC M35 48:05 +12:11
6th Alex Slavik MDOC M21 48:55 +13:01
7th Trevor Hindle MDOC M50 51:41 +15:47
8th David Newton DVO M40 53:00 +17:06
9th Noel Curtis PENNINE M40 53:02 +17:08
10th Jake O'Donnell DVO M12 53:10 +17:16
11th Christopher Calow DEE M65 53:34 +17:40
12th James Stott   M21 54:16 +18:22
Blue standard time 54:16
13th Paul Shannon DEE M60 54:30 +18:36
14th Andy Sykes DVO M50 57:13 +21:19
15th Simon Coppock DEE M55 57:22 +21:28
16th Richard Payne EPOC M65 58:13 +22:19
17th Laura Hindle MDOC W20 59:03 +23:09
18th Madara Brice EUOC W21 60:10 +24:16
19th Paul Turnock MDOC M35 63:03 +27:09
20th Robbie Peal MACCH M18 68:12 +32:18
21st Kevan Latham SELOC M60 75:13 +39:19
22nd Sian Calow DEE W55 76:19 +40:25
w9 Reg Simpson DEE M65 68:36  
rtd Simon Fletcher MDOC M45    

Green

Results

4.3km 140m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st David McCann MDOC M55 37:57  
2nd John Kewley MDOC M55 39:19 +1:22
3rd Adrian Thiemicke DEE M50 39:29 +1:32
4th Andrew Smith MDOC M45 40:02 +2:05
5th Michael Hood SELOC M55 40:05 +2:08
6th Richard Griffin MDOC M45 40:41 +2:44
7th Clare Griffin MDOC W45 41:17 +3:20
8th Anne Osborne Gruene MDOC W35 41:50 +3:53
9th John Williams MDOC M65 43:03 +5:06
10th Paul Clifford MDOC M55 43:49 +5:52
11th Fiona Kenley MDOC W35 44:33 +6:36
12th Martin Green MDOC M60 44:56 +6:59
13th Jane McCann MDOC W50 45:15 +7:18
14th Norman Hall DEE M70 46:53 +8:56
15th Benjamin Kyd FALLI M16 46:57 +9:00
16th Ian Ankers POTOC M65 47:35 +9:38
17th Sally Anhers STAFFS W40 47:47 +9:50
18th Anthony Brockway DEE M55 49:53 +11:56
19th Pete Owens DEE M55 51:10 +13:13
Green standard time 56:56
20th James Smith DEE M70 57:02 +19:05
21st Hazel Hindle MDOC W55 57:43 +19:46
22nd Anne Hurrell DEE W65 59:53 +21:56
23rd Milly Collins, Matthew Sparks-Welch FALLI W14 60:06 +22:09
24th Chris Kemp DEE M60 60:22 +22:25
25th Robert Verity DEE M75 60:46 +22:49
26th Henry Baylis + Joseph Herbert FALLI M14 61:05 +23:08
rtd Andrew Nielsen   M50    

Short Green

Results

2.9km 100m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Kate Bryant MDOC W65 35:26  
2nd Tim Murphy DEE M60 39:28 +4:02
3rd Alan Mullock DEE M70 40:34 +5:08
4th John Evans DEE M80 48:47 +13:21
5th Maria Brockway DEE W55 50:39 +15:13
Short Green standard time 53:09
6th David Mawdsley MDOC M75 54:50 +19:24
7th Richard Gibbs MDOC M65 55:54 +20:28
m5-13 Margaret Gregory MDOC W80 56:54  
m7-13 Alan Heron SELOC M80 61:24  

Light Green

Results

4.0km 135m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Alex Pegg FALLI M16 46:44  
2nd= Rowan Borrow CDLH M14 53:46 +7:02
2nd= Emile Stone Bourgeois CDLH M13 53:46 +7:02
4th Alec and Gavin Nixon   M11 56:40 +9:56
5th Alain Kyd FALLI M45 58:01 +11:17
6th Alan Barker MDOC M50 58:04 +11:20
7th Thomas Lees CDLH M14 60:02 +13:18
8th Stephen Millington MDOC M45 62:57 +16:13
Light Green standard time 70:06
9th Jamie Soul, Solen Monteil   W20 70:45 +24:01
m3 Gareth Williams   M21 55:54  
m5-11 Ken Hastings MDOC M55 60:52  

Orange

Results

2.6km 90m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Francesca Curtis PENNINE W14 23:57  
2nd Oliver Hodder CDLH M14 29:11 +5:14
3rd Ben Huinga Leonard CDLH M13 33:53 +9:56
4th Catriona Beynon   W11 35:38 +11:41
Orange standard time 35:56
5th= Evie Eddie FALLI W12 45:27 +21:30
5th= Lucy Davies FALLI W12 45:27 +21:30
7th Lauren Smith FALLI W13 45:32 +21:35
8th Ramiro Vegazo   M40 49:12 +25:15

Yellow

Results

2.1km 80m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Izzy Barton FALLI W12 25:04  
2nd Emma Kyd FALLI W12 26:27 +1:23
3rd Megan Beynon IND W10 27:17 +2:13
4th Elliot Barlow CDLH M12 29:01 +3:57
5th Orson + Albert Crawshaw+2   M7 33:39 +8:35
6th Jack Riley MDOC M8 33:45 +8:41
7th Anna Howard FALLI W12 37:24 +12:20
8th Hayley Slack FALLI W12 37:28 +12:24
Yellow standard time 37:36
9th John Anan, Ben Ruddleton, Luca Crolla CDLH M13 39:22 +14:18

White

Results

1.6km 45m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st= Charlotte Fry 3RD CH BROWNIES W8 17:11  
1st= Evie Price 3RD CH BROWNIES W9 17:11  
3rd Jason Curtis PENNINE M12 17:57 +0:46
4th Ayla Manav 3RD CH BROWNIES W9 22:31 +5:20
5th= Lucy Wild 3RD CH BROWNIES W9 23:26 +6:15
5th= Gaby Flynn 3RD CH BROWNIES W8 23:26 +6:15
7th Matilda Whitby 3RD CH BROWNIES W9 23:36 +6:25
8th Rachel Pease 3RD CH BROWNIES W8 34:19 +17:08
9th Elissa Charlson 3RD CH BROWNIES W9 34:30 +17:19
10th Evie Green 3RD CH BROWNIES W8 36:04 +18:53
White standard time 36:04