Manchester and District Orienteering Club
2017 Championship

Events

CodeDateClubEventNotes
Thrs29 JanDEEThurstaston CommonMiddle distance, class B
Blth12 FebMDOCBleathwaite & Little Arrow MoorDay 2 of Twin Peaks, class B
Cmps12 MarSROCSimpson GroundCompassSport Heat
Crch9 AprDVOCrich Chase
Tggs25 AprMDOCTeggs NoseSummer Evening event
HghD6 MayLOCHigh DamBritish Long champs, class A
LymP23 MayMDOCLymeSummer Evening event
Brrt22 JunMDOCBrereton HeathSummer Evening event
Aldr11 JulMDOCAlderley EdgeSummer Evening event
Stck15 OctMDOCStockport Urban
Rshw12 NovEPOCRishworth MoorLevel B
EymM10 DecDVOEyam Moor & Bretton CloughLevel B

Results

A competitor's total includes his/her best 6 events
Division#NameEventsAvgrTotal
ThrsBlth
Junior
Men
Orange
1Dominic Wathey950950950
Junior
Men
Light Green
1Dominic Wathey103110311031
Open1Jillyan Dobby (W65)1040102610332066
2Kate Bryant (W60)1030102410272054
3Jane McCann (W50)1036100810222044
4Ian Watson (M70)104699710212043
5Dave Mawdsley (M75)1036100110182037
6Trevor Hindle (M50)1026100810172034
7Chris Rostron (M70)1029100010142029
8Stephen Bingham (M55)1016101210142028
9Pete Ross (M70)103597210032007
10Stephen Martin (M55)99010059971995
11Dave McCann (M50)10269629941988
12Christopher Embrey (M21)10199669921985
13Cecilia Fenerty (W50)9739699711942
14Ian Gilliver (M65)10009049521904
15Nikolay Mikhaylyuk (M35)9559199371874
16Steve Beresford (M65)8699589131827
17Yulia Akhmetyanova (W21)8288798531707
18Elizabeth Embrey (W21)8836907861573
19Sue Birkinshaw (W80)106910691069
20Sally Gilliver (W55)104510451045
21Martin Green (M60)104410441044
22Heather Fellbaum (W50)104110411041
23Vicky Thornton (W55)103710371037
24Andrew Gregory (M80)103210321032
25John Britton (M65)102810281028
26Laura Hindle (W20)1025[m17]10251025
27Jim Trueman (M50)102210221022
28John Kewley (M50)102110211021
29Ray Humphreys (M55)101410141014
30Steve Dempsey (M50)101110111011
31Paul Smith (M50)100910091009
32Eddie Speak (M60)100710071007
33Samuel Drinkwater (M21)100610061006
34John Williams (M65)100310031003
35James McCann (M18)100110011001
36Douglas Edwards (M70)992992992
37Ben Dempsey (M16)991991991
38Julie Brook (W70)990990990
39David Wathey (M50)[w13]989989989
=Elizabeth Hamer-Davies (W50)989989989
41Ian Farrell (M35)988988988
42Geoffrey Millan (M70)982982982
43Alison Doyle (W65)981981981
44Kath Speak (W55)980980980
45Trevor Roberts (M70)961961961
46Stephen Fellbaum (M55)958958958
47Andrew Stimson (M35)950950950
48Hazel Hindle (W50)946946946
49Alison Fryer (W21)937937937
50Sara Farrell (W35)918918918
51Pip Humphreys (W55)911911911
52Marie Roberts (W55)886886886
53Lorraine Jackson (W50)857857857
54Chris Kirkham (M70)[m6][m1-3]00
=Jan Ellis (W65)[rtd]00
=Edwin Van-Calster (M55)[rtd]00

Scoring

General
  • A competitor's overall score is the sum of his/her best 6 event scores.
  • A competitor's event score is 1000 + (50 * (division's mean adjusted pace - competitor's adjusted pace) / division's standard deviation). The average competitor will score 1000.
  • A competitor's event score is zero, if he/she starts but does not finish.
Open Division
  • The Open division is open to all MDOC members competing on TD5 courses.
  • Scoring is based on the competitor's pace (time/distance) adjusted for category and course length.
  • Adjusted Pace = Pace * (Competitor's Speed Ratio - Competitor's Length Ratio)
  • Competitor's Speed Ratio and is based on the average winning times at BOC (1997, 2001-2009) for each age group's longest course
  • Competitor's Length Ratio is based on a comparison between the competitor's course length and average course length at BOC for the competitor's category. If the competitor's course is twice the length of BOF's recommendation then the length ratio is +2%. If the competitor's course is half the recommendation then the ratio is -2%. The adjustment is based on athletic records for middle distance.
    Competitor's Length Ratio = 0.02 * Log(Competitor's Course Length / (BOF Course Length Ratio * Longest Course Length)) / Log(2)
Junior Divisions
  • The Junior divisions are open to all junior MDOC members competing on non TD5 courses.
  • There are eight Junior Divisions: JM1 (Junior Men TD1), JW1 (Junior Women TD1), JM2 (Junior Men TD2), JW2 (Junior Women TD2), JM3 (Junior Men TD3), JW3 (Junior Women TD3), JM4 (Junior Men TD4) and JW4 (Junior Women TD4).
  • Anyone 16 or younger at the start of the year is a Junior.
  • Scoring is based on the competitor's unadjusted pace (time/distance).
CategorySpeed RatioLength RatioCategorySpeed RatioLength Ratio
M1477.3%38.6%W1462.6%29.2%
M1681.0%56.6%W1668.0%38.2%
M1886.9%71.5%W1868.0%48.7%
M2094.1%83.7%W2078.1%58.6%
M21100.0%100.0%W2179.4%63.9%
M3586.9%85.5%W3564.8%59.3%
M4088.7%80.3%W4064.9%54.0%
M4584.7%69.9%W4562.3%47.8%
M5077.9%66.6%W5061.0%47.8%
M5570.9%59.8%W5554.6%40.1%
M6066.6%53.3%W6051.2%36.2%
M6560.0%46.5%W6543.7%35.3%
M7054.2%38.7%W7041.7%31.2%
M7549.6%34.3%W7537.2%28.8%
M8041.0%36.0%W8021.3%28.2%

Notes
  • The selected events are approved by the MDOC Committee, and listed on the MDOC website.
  • Ideally, there will be 12 events distributed evenly over the year.
  • The events should be of high quality, typically organised by MDOC or a neighbouring club.
  • When a competitor runs for MDOC at a selected event, his/her performance will be automatically included in the competition.
  • When a competitor runs for another club at a selected event, his/her performance will be included in the competition if Chris Kirkham has been informed.